Aktuality

Co máme na duši, to máme i na těle.

 

Dle astrologického kalendáře začal pro naše tělo v polovině srpna biologiký podzim. Dle čínské medicíny vládne podzimu element kovu, hlavní párový orgán tohoto elementu jsou PLÍCE a TLUSTÉ STŘEVO, které jsou v tomto období citlivé. Jsou to dva důležité detoxikační orgány. Plíce jsou hlavní branou pro příjem životní energie! Je to mateřský orgán této dvojice. Vše, co poškodí plíce se odrazí na tlustém střevu a dalších přidružených orgánech jako je kůže, žilní systém. EMOCE jsou důležitým faktorem k udržení zdraví! Pokud proudí emoce -pozitivní i negativní, proudí a nestagnují, neblokují se, proudí i životní energie. EMOCE spojené s plícemi - smutek, melancholie, obavy z existence, sebeobviňování. Jak s tím pracovat? Podpořit funkci plic: cvičením, jógou, hlubokým dýcháním, saunování, zvlhčování vzduchu, rozvíjením pozitivity, jistoty, stability.

Tlusté střevo- párový orgán k plicím. Celý proces vstřebávání energie začíná ve spojení dechu a trávicích pochodů. Tlustým střevem se vstřebávají živiny vyživující celé tělo, podél celého střeva jsou důležité lymfatické orgány zodpovědné za naši imunitu, receptory pro informační látky ovlivňující také funkci mozku a CNS. Pokud je střevní flóra narušená, odrazí se to na všech důležitých funkcích organismu - zejména na úrovni psychoneuroimunologické.

Střevu škodí: strava příliš bohatá na sacharidy (mouka, pečivo), sůl, nedostatek vitamínů, stres, přejídání

Střevu svědčí: lehká strava bohatá na vlákninu (zejm zelenina-syrová i tepelně upravená), vyvážený pitný režim, pohyb, cvičení, dýchání.

Faktory škodlivé zejména v období podzimu: sucho, suchý vítr, kouř, stres, špatný životní styl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.